”Kabböle nimismees” puhkab Loksa kalmistul

Arnold Mikiveri haud Loksa kalmistulArnold Walter Mikiveri (1906–1986) hauakivi Loksa kalmistul on tagasihoidlik. Aastaarvud puuduvad, ainult nimi, rist ja lause: Mälestus sinust jääb igavesti. Sellel lausel on eriline tähendus vastaskaldal Pernajas. Loksal puhkab kohalik poiss, pärit Turbuneeme Prassi talust, aga samas Soome poiss.

”Arno räägib soome keelt ja tegelikult ongi ta soomlane,” nii tutvustati minule rahulikku, hallipäist vanahärrat üle 30 aastat tagasi. Hiljem temaga enam ei kohtunud. Kahjuks mitte.

Sellest, kes Arno oli, sain aru alles 2006. aastal Kabböle kaluriküla juubelil.

Eesti kaluriküla sünd Soome Pernajas 1906

Ühel aastal Arnold Mikiveriga sündis ka Kabböle kaluriküla Soomes. Küla asutasid Kuusalu kihelkonna ja tolleaegse Kõnnu valla elanikud Pärispealt, Turbuneemelt , Viinistust ja Mohni saarelt. Ostulepingule kirjutati alla 29. juunil 1906. a-l.

Arnold sündis 10. oktoobril (Juliuse kalendri järgi) ning detsembril saabusid vanaisa Jaan ja tema vanem poeg Peeter koos oma naistega Kabbölesse. Sven Bomani üksikasjalikust raamatust Kabböle ester. En minoritet i minoriteten (Kabböle eestlased. Minoriteet minoriteedis, 1992) selgub, et Jaagub Mikiver lahkus oma perekonnaga Turbuneemelt kaks aastat hiljem. Tema oli Arnoldi isa, kes sängitati Pernaja kirikuaeda juba 1912. aastal. Ema Amalia suri 53 aastat hiljem.

Kabböle kaluriküla asutajate järeltulijad ja 100. juubelil, 11. juunil 2006 avatud mälestuskivi.

Pernajas tähistati 2006.a. juunis Kabböle kaluriküla 100. sünnipäeva. Suursaadik Priit Kolbre ja vallavanem Ralf Sjödahl avasid Mikiveride talu maal mälestuskivi. Vanale piirikivile kinnitatud plaadil on kirjas: Te tulite võõrsile lootusega paremale elule, kuid siingi oli elu karm ning nõudis tööd ja vaeva. Tekst on avaldatud ka kohalikus rootsi keeles ja lõpuks soome keeles.

Soome sild Viinistust Kabbölesse

Elu nõudis tõesti vaeva ja oli esialgu päris algelist. Valmis elukohtigi oli Kabböles ainult kahe pere jaoks. Kiiresti olukorda muutis Soome 1919. a. keeluseadus. Eriti ”tulemuslikuks” sai Viinistu ja Kabböle meretee, mille eeliseks olid nii füüsiline (tubli 80 km) kui ka vaimne lähedus, sugulased mõlemal kaldal. Siiamaani Lilla Viruks (Väike Viru) kutsutud küla sai uue hellitusnime Kanisterböle (Kanistriküla).

Rannakülad kosusid ja elatustase tõusis mõlemal pool. Keeluseadus lõppes 1932. a. aprillis, aga salakaubavedu jätkus aastakümne lõpuni. Rannarahva kogemused ja piiritusepaadid olid hiljem suureks abiks Soome-poistele ja pagulastele.

Keeleteadlane Matti Punttila intervjueeris Kabböle elanikke juba 1960ndatel. Kõige tuntumaks salakaubavedajaks mainiti Arnold Mikiver, hüüdnimega Humu. Nimi tähendab meest, kes pakub rahvale lusti, pidupanijat ja vembumeest. Tolleaegses jenkas Humu-Pekka laultakse hulkurist ja lõõtsamängijast. Võib-olla sai sarnaselt populaarseks ka Humu-Arno, noorsoo iidoliks, kui meie aja väljendit kasutada.

Arnost saab Kabböle nimismees

Kord saabus Pernaja nimismees ehk piirkonna politseiülem Våtskäri tantsulavale, et Humu järjekordselt vahistada. Kombete kohaselt tutvustas ta esialgu ennast ja teatas, et ta on Pernaja nimismees. Vastuseks teatas Arnold kõlavalt, et tema on Käbböle nimismees ja kadus samas mõne pika sammuga põõsastesse. Nii moodi saigi tema jälle uue lisanime, ”Kabböle nimismees”, teistele juurde.

Arnold Mikiveri foto Soome kaitse­politsei (Valtiollinen poliisi, Valpo) poolt 21. veebruaril 1938. a. väljastatud Nanseni passis vahetult enne tema Danzigisse väljasaatmist. Soome kohtuotsustes oli tema ametlik nimi "Arnold Valter Mikiffer", millega ta dokumendile ka ise alla kirjutas.

Arnold Mikiveri foto Soome kaitse­politsei (Valtiollinen poliisi, Valpo) poolt 21. veebruaril 1938. a. väljastatud Nanseni passis vahetult enne tema Danzigisse väljasaatmist. Soome kohtuotsustes oli tema ametlik nimi ”Arnold Valter Mikiffer”, millega ta dokumendile ka ise alla kirjutas.

Seadusesilm näeb siiski kaugele. Internetis on leida nimekiri Soomes 1933. aastal määratud salakaubaveo karistustest. Nimekiri on pikk. Keeluseadus oli tühistatud eelmisel aastal, aga hinnavahe jättis ilmselt veel hästi äriruumi. Selgub, et maikuus määras Kotka linnakohus Humule 2000 marga suuruse trahvi. Rangemalt karistas Loviisa, mille linnakohtu mõistis talle oktoobris kuue kuu pikkuse vanglakaristuse. Tõenäoliselt oli ta Pernaja naaberlinnas juba päris tuntud kangelane.

Pagendamine Danzigi vabalinna 1938

Humu vembud käisid ametnikele kõvasti au pihta. Lõpuks, 1938. aasta veebruaris saadeti ta maast välja, Danzigi vabalinna, kuna temal polnud ühegi riigi passi. Üllatav sihtkoht, aga Danzigi lipu all sõitsid ka mitmed piirituselaevad. Mõni nädal hiljem sai Arno sealt Eestisse ja oma kodukohta Pärispea poolsaarele.

Eesti saatuse aastad olid juba käes. Memento andmete järgi oli Arnold Mikiver Saksa ajal Omakaitses ja hiljem metsavend. ”Kontrrevolutsiooniline kurjategija” arreteeriti 1948. aastal ja saadeti 25 aastaks Siberisse. Ikkagi jäi ta ellu, vabastati 1963. aastal ja naasis koju. Arnold Mikiver suri 30. septembril 1985.

Arnold Mikiveri vanemate ja venna Jakob Lainela haud Pernajas.


”Kabbölen nimismies” lepää Loksan kalmistossa20.6.2023

”Kabbölen nimismies” lepää Loksan kalmistossa

Arnold Mikiverin hautakivi on vaatimaton. Siinä ei ole vuosilukuja, vain nimi, risti ja lause: ”Muisto sinusta jää ikuisesti.” Näillä sanoilla on erityinen merkitys myös vastarannalla Kabbölen kylässä (suomennos)…


Lähteitä ja lisätietoa | Allikad ja lisainfo

  1. Perunakuopassa 950 litraa spriitä! Loviisan Sanomat 6.12.1927
  2. Raastuvanoikeuden kuulumisia. Loviisan Sanomat 17.10.1933
  3. Kabbölesmugglare få fängelsestraff. Östra Nyland 31.10.1936
  4. Arnold Mikiffer till Danzig på Nansen-pass? Borgåbladet 30.4.1938
  5. En statslös. F. d. ryska undersåten Arnold Mikifer, som länge varit bosatt i Kabböle och undergått frihetsstraff för flera lurendrejerier och olaga sprittransporter, har numera som statslös översänts till Danzig. Borgåbladet 3.11.1938
  6. Luettelo v. 1933 salakuljetuksesta tuomituista. Mikifer, Arnold Valter. Genealogia.fi
  7. Mikiver, Arnold-Valter, Jakobi pg. Kodakonsuse akt 1940. Siseministeerium. Saaga
  8. Arnold Mikiver, arr. 17.04.1948, vab. 17.04.1963. Märtsiküüditamine 1949: Väino Mikiver, Arnoldi poeg, 1946–1950. Eesti kommunismiohvrid 1940–1991
  9. Sven Boman, Kabböle-ester, en minoritet i minoriteten. Östra Nylands tr. 1992
  10. Pekka Linnainen, Kabbölen satavuotisjuhlat 11.6.2006. Aaltojen yhteys 10.8.2006
  11. Kabbölen virolaiset. Veljentyttären haastattelu. Löytöretkellä Pernajan saaristoon 2014
  12. Arnold Walter Mikiver. Hautapaikka. Haudi Kalmistute register
  13. Arnold Walter Mikiver. Geni.com